Forza Τσιτσιπάς και ραντεβού με Τζόκοβιτς στους «8» της Ρώμης!

Η αγωνιστική συνέπεια του Στέφανου Τσιτσιπά μέσα στο 2021, με παρουσία σε οκτώ προημιτελικούς στα εννέα τουρνουά που αγωνίστηκε, συνεχίστηκε και στη Ρώμη. Ο 22χρονος τενίστας πέτυχε το μεσημέρι της Πέμπτης (13/5) μία ιδιαιτέρως πειστική νίκη με 2-0 σετ (7-6, 6-2) επί του Ματέο Μπερετίνι, προκρίθηκε στους «8» του Οπεν της Ιταλίας και αποδείχθηκε συνεπής και στο αναμενόμενο ραντεβού του με τον Νόβακ Τζόκοβιτς, την Παρασκευή.

Ο Τσιτσιπάς επικράτησε για τρίτη φορά σε ισάριθμές συναντήσεις του Μπερετίνι – ο ένας αγώνας, φέτος στη Μελβούρνη, πάντως, δεν έγινε λόγω τραυματισμού του Ιταλού (Νο9 στον κόσμο) – και δήλωσε μετά το ματς ότι ετοιμάζεται για «μία πρόκληση», όπως χαρακτήρισε την επόμενη αναμέτρηση με το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, Νόβακ Τζόκοβιτς...

Το πρώτο σετ με τον Μπερετίνι άρχισε δίχως εκατέρωθεν λάθη και ως το 3-3 στα γκέιμς, ο Ιταλός δεν είχε χάσει πόντο στο σερβίς του και απώλεσε μόνο έναν ως το 6-6! Σε εκείνο το σημείο, ο «Τσίτσι» βρήκε λύσεις και καθαρό μυαλό και επικρατώντας με 6-3 στο τάι μπρέικ, κατέκτησε το σετ και πρόσθεσε πίεση στο παιχνίδι του αντιπάλου του. Ο 25χρονος άρχισε τα λάθη στο πρώτο σερβίς, αν και «έσωσε» τρία break points του Τσιτσιπά και πέτυχε προσωρινά το 1-0 στα γκέιμς. Ο Ελληνας τενίστας, όμως, πέτυχε δύο μπρέικ για το 2-1 και το 5-2 και έφτασε εύκολα στη νίκη με 6-2!

Ο μεγάλος νικητής τόνισε πως «περίμενα ένα δύσκολο ματς και ο Ματέο με πίεσε από την αρχή. Ηταν δύσκολο για μένα να επιστρέψω τις μπάλες στο ακριβές σερβίς του, όμως βρήκα λύση στο τέλος του σετ. Είμαι χαρούμενος που πάλεψα και ήμουν έτοιμος να ακολουθήσω ρυθμό που ήθελα σε όλο τον αγώνα. Είναι σημαντικό να σκέφτεσαι ότι μπορείς α κάνεις κάτι καλύτερο από αυτό που πετυχαίνεις μέσα στην αναμέτρηση».

Ο Τσιτσιπάς εξήγησε πως «καθοριστικό ρόλο έπαιξε η ηρεμία μου στο τάι μπρέικ του πρώτου σετ και στη συνέχεια ήταν σημαντική η ψυχολογία, ώστε να πάρουν όλα τον δρόμο τους». Πλέον, ετοιμάζεται για τον σπουδαίο αγώνα με τον Νόβακ Τζόκοβιτς, επισημαίνοντας πως «ελπίζω να του βάλω δύσκολα. Ξέρω πως έχει κερδίσει πολλές φορές εδώ»... Ο 34χρονος «Νόλε» επιβλήθηκε 2-0 σετ (6-2, 6-1) του Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα και θα αγωνιστεί για 15η φορά στους «8» της Ρώμης, μετρώντας ρεκόρ 11-3 και επτά σερί νίκες στην οκτάδα! Τελευταία ήττα του σε προημιτελικό στο Οπεν της Ιταλίας ήταν το 2013 από ον Τόμας Μπέρντιχ.

Ο αγώνας του Τσιτσιπα με τον Σέρβο σταρ θα είναι ο 7ος μεταξύ τους. Στους έξι προηγούμενους ο Ελληνας τενίστας πέτυχε δύο νίκες, το 2019 στο ATP Masters 1000 στη Σανγκάη και το 2018 επίσης σε «1000άρι» τουρνουά στον Καναδά. Ο Τζόκοβιτς, όμως, έχει κερδίσει στις τρεις τελευταίες συναντήσεις τους, με πιο πρόσφατη στον περσινό ημιτελικό του Ρολάν Γκαρός. Ο «Νόλε» δείχνει σε καλή κατάσταση και στοχεύει στον 6ο τίτλο του στη Ρώμη.