Αξίζει η πρόκριση της Ισπανίας
Shutterstock

Η Πίραμιντς διέσυρε 4-0 την Αλ Ιτιχάντ χθες το απόγευμα και επιβεβαίωσε το 1,5 γκολ της σε απόδοση 1,80. Από την άλλη, το Στρόμσγκοντσετ – Σάντεφιορντ έμεινε στο 1-1 από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου! Όσοι έκαναν κας άουτ σε εκείνο το σημείο θα πληρώθηκαν το μεγαλύτερο μέρος του δελτίου τους. Από εκεί και πέρα, απόψε διεξάγεται ο πρώτος ημιτελικός του και θα είναι δύο οι επιλογές μας.

ΙΣΠΑΝΙΑ – ΓΑΛΛΙΑ

Πολύ μεγάλο παιχνίδι με την Ισπανία να έχει παίξει αποδεδειγμένα καλύτερο ποδόσφαιρο από τη Γαλλία μέχρι τώρα στο τουρνουά. Πέρασε… αέρα με τρεις νίκες από τον όμιλό της (η μοναδική στη διοργάνωση), διέλυσε 4-1 τη Γεωργία στους «16» και «καθάρισε» στο τελευταίο λεπτό της παράτασης τη διοργανώτρια Γερμανία (2-1) στους «8». Σε αυτό το ματς, εάν δεν είχε βγάλει τα εξτρέμ του ο τεχνικός Φουέντες στο 70’, θα περνούσε από την κανονική διάρκεια. Η Γαλλία από την πλευρά της, έφτασε μέχρι εδώ χωρίς να βάλει κανονικό γκολ! Στον όμιλό της κέρδισε με αυτογκόλ στην πρεμιέρα την Αυστρία (1-0). Έφερε 0-0 με την Ολλανδία και στο 1-1 με την Πολωνία το τέρμα της ήταν με πέναλτι. Επίσης, στους «16» προκρίθηκε επί του Βελγίου (1-0) χάρη σε αυτογκόλ αυτής! Τέλος, στους «8» απέκλεισε στα πέναλτι (5-3) την Πορτογαλία (0-0 κανονική διάρκεια και παράταση)! Επομένως, εάν αξίζει μία ομάδα να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό, αυτή είναι η Ισπανία.

Στο δεξί άκρο της άμυνας στην τυπικά γηπεδούχο θα ξεκινήσει ο 38χρονος Νάβας λόγω τιμωρίας του Καρβαχάλ. Πολύ καλός και έμπειρος παίκτης ο μπακ της Σεβίλλης, αλλά τα χρόνια έχουν περάσει και απέναντί του θα είναι ο ταχύτατος Εμπαπέ. Θα υπάρξουν περιπτώσεις που δε θα φτάνει τον Γάλλο φορ. Θα υποπέσει σε φάουλ και σε ένα εξ αυτών μπορεί να αντικρύσει την κίτρινη κάρτα.