Διορθώνει την... ανορθογραφία η Τσβόλε

Πλήρωσε χθες στο πρώτο ημίωρο το G/G σε απόδοση 1,83 στο Άγιος Νικόλαος – Απόλλων Παραλιμνίου (1-1, 1-2 παράταση). Επίσης, η Μπράγκα επιβεβαίωσε σε δύο λεπτά το Ov 1,5 γκολ της (1,70) με την Γκιμαράες (3-2 από 0-2 έως το 80’)! Την πατήσαμε, όμως, με το G/G της Τρουά (0-2 με τη Μαρσέιγ). Το καλό εδώ είναι ότι πληρωθήκατε το «διπλό» από τον «Shark».

Μικρό το κουπόνι απόψε, δύο οι επιλογές μας από Σούπερ Καπ Ισπανίας και Κύπελλο Ολλανδίας. Κρατάμε χαμηλά την μπάλα…

ΜΠΕΤΙΣ – ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ

Μονός αγώνας για τα ημιτελικά του Σούπερ Καπ Ισπανίας, ο οποίος διεξάγεται στη Σαουδική Αραβία. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και εάν χρειαστούν πέναλτι.

Αμφότερες κατεβάζουν ό,τι καλύτερο διαθέτουν προκειμένου να πάρουν την πρόκριση και να τεθούν αντιμέτωπες με τη Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό. Θα ποντάρουμε το G/G, το οποίο έφεραν στα 7/8 μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Η Μπέτις έχει 2/2, παραβιάστηκε η εστία της τόσο από τη Βαγεκάνο (2-1) όσο και από την Ιμπίθα Ίσλας (4-1) στο Κύπελλο. Η αντίπαλός της εδώ αγωνίζεται στη Δ’ κατηγορία και η ίδια κατέβηκε με «καλή» ενδεκάδα». Επίσης, βρήκε δίχτυα και στα 8/8 παιχνίδια που αντιμετώπισε τη νυν αντίπαλό της.

Η Μπαρτσελόνα από την άλλη, δεν έφαγε γκολ από… θαύμα με την Ατλέτικο (1-0) το βράδυ της Κυριακής. Πριν από αυτό το ματς είχε τρία σερί G/G. Το ένα ήταν με την Ιντερθίτι (Γ’ κατηγορία, 3-3) στο Κύπελλο, από την οποία δέχτηκε τρία τέρματα! Από το 1991 μέχρι σήμερα αντιμετώπισε 54 φορές την Μπέτις. Σκόραρε στις 52! Έμεινε «άσφαιρη» στις 28/9/02 (0-3) και στις 4/12/21 (0-1). Τέλος, προέρχεται από 5/5 G/G στο Σούπερ Καπ!

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ – ΤΣΒΟΛΕ

Νοκ-άουτ παιχνίδι για τον δεύτερο γύρο του Κυπέλλου Ολλανδίας. Εάν το ματς λήξει ισόπαλο ακολουθεί παράταση και εάν χρειαστούν πέναλτι. Τις δύο ομάδες χωρίζει μία κατηγορία.

Η Φέγενορντ ενδιαφέρεται για τον θεσμό και θα παρατάξει ως επί το πλείστον βασικούς. Αυτομάτως λοιπόν πάει… περίπατο η όποια σκέψη για κόντρα της παρότι η αντίπαλός της είναι μία από τις κορυφαίες ομάδες της Β’ κατηγορίας και αξίζει να προβιβαστεί στα… μεγάλα σαλόνια.

Πιστεύουμε πάντως, ότι η Τσβόλε διαθέτει την απαιτούμενη ποιότητα για να σκοράρει στο «Ντε Κάιπ». Κάτι που πέτυχε τελευταία φορά τη σεζόν 2007-08 (1-2), κατά σύμπτωση πάλι στο Κύπελλο! Είναι παράλογο το γεγονός ότι έμεινε «άσφαιρη» στις τελευταίες 11 επισκέψεις στο Ρότερνταμ (έπειτα από το 2008 συναντήθηκαν ξανά πρώτη φορά το 2012-13). Σκόραρε στα 17/19 φετινά παιχνίδια ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης και στα 8/9 μακριά από το «σπίτι» της. Εμεινε στο μηδέν στην Ντόρτρεχτ (0-3) σε έναν αγώνα στον οποίο η νίκη της πλήρωνε 1,53 κατά μέσο όρο! Ήταν τεράστια έκπληξη που έχασε εκεί μέσα και απορίας άξιο που δεν έβαλε γκολ.

Η Φέγενορντ δέχτηκε ένα τέρμα στους δύο τελευταίους αγώνες από Ουτρέχτη (1-1) και Εξέλσιορ (6-1). Η δεύτερη έχει σημειώσει μόλις 17 σε 15 παιχνίδια. Η Τσβόλε μετράει 44 σε 18 ματς. Αξίζει ένα ποντάρισμα να βρει σήμερα δίχτυα στο «Ντε Κάιπ».