Με νέο προπονητή τον Ιβάν Γιούριτς η Ρόμα κυνηγάει την πρώτη της νίκη.
Φαβορί από Ιταλία και Ισπανία
Shutterstock

Πέρασαν το Σάββατο το «διπλό» της Μπάγερν μαζί με το Over στο ματς με τη Βέρντερ Βρέμης και ο «άσος» της Άστον Βίλα στο παιχνίδι με τη Γουλβς. Δεν έκανε όμως το «διπλό» ο Ολυμπιακός στη Θεσσαλονίκη στον αγώνα με τον Άρη. Δέχτηκε 2 γκολ στο πρώτο ημίχρονο και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ σε 2-1 στις καθυστερήσεις.

Οι σημερινές επιλογές μας είναι με 2 φαβορί από την Ιταλία και 1 από την Ισπανία. Και για τα 3 είναι καλές οι αποδόσεις. Η Ρόμα έχει κάνει κακό ξεκίνημα στο ιταλικό πρωτάθλημα. Παραμένει χωρίς νίκη μετά από 4 αγωνιστικές (0-3-1). Είχε στα χέρια της τη νίκη στο εκτός έδρας ματς με την Τζένοα αλλά ισοφαρίστηκε 1-1 στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Απολύθηκε ο τεχνικός της Ντανιέλε Ντελ Ρόσι και τη θέση του πήρε ο Κροάτης Ιβάν Γιούριτς ο οποίος είχε επιτυχημένη θητεία στην Τορίνο και τη Βερόνα. Θέλει να συνδυάσει το ντεμπούτο του με νίκη κόντρα σε μία φορμαρισμένη ομάδα την Ουντινέζε, η οποία προηγείται στη βαθμολογία και είναι αήττητη με 3 νίκες και 1 ισοπαλία. Η Ρόμα μπορεί να εκμεταλλευτεί την έδρα της για να πετύχει την πρώτη της νίκη. Έχει και καλή παράδοση, με 4 σερί νίκες, στο «Ολίμπικο» κόντρα στην Ουντινέζε.

Η δεύτερη επιλογή από την Ιταλία είναι με τον «άσο» της Ίντερ στο ντέρμπι με τη Μίλαν. Έκανε αλλαγές η Ίντερ στο εκτός έδρας ματς με την Μόντζα και τις πλήρωσε. Έφερε ισοπαλία με 1-1, αλλά αμέσως μετά πήρε το 0-0 στην έδρα της Μάντσεστερ Σίτι στην πρεμιέρα του Champions League. Σε 4 παιχνίδια στη Serie A μετράει 2 νίκες και 2 ισοπαλίες.

Η Μίλαν ξέσπασε με 4-0 κατά της Βενέτσια και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη (1-2-1). Δεν μπόρεσε όμως να κοντράρει εντός έδρας τη Λίβερπουλ και ηττήθηκε με 1-3 στο πρώτο της παιχνίδι στο Champions League. Δύσκολα θα αποφύγει την ήττα στο ντέρμπι. Δείχνει να βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση η Ίντερ. Κέρδισε και τα 6 τελευταία ντέρμπι με τη Μίλαν σε όλες τις διοργανώσεις. Πέρσι επικράτησε με 5-1 και 2-1.

Στην τριάδα συμπεριλάβαμε και το «διπλό» της Μπαρτσελόνα στο παιχνίδι με τη Βιγιαρεάλ. Προέρχεται από την ήττα με 2-1 από τη Μονακό στο Champions League, σε ένα ματς όμως που έπαιζε με 10 παίκτες από το 10ο λεπτό. Στο πρωτάθλημα έχει κάνει το 5 στα 5 και το πιθανότερο είναι να συνεχίσει το σερί.

Η Βιγιαρεάλ είναι βέβαια αήττητη με 3 νίκες και 2 ισοπαλίες και θα προσπαθήσει να της κόψει τη φόρα. Στην καλή της μέρα όμως η Μπαρτσελόνα δεν … παίζεται και συνήθως περνάει εύκολα από αυτή την έδρα όπως δείχνουν οι 5 συνεχόμενες νίκες της.