Φωτογραφία αρχείου
Νίκη με Over 1,5 για την Πορτογαλία
Shutterstock

Η Αγγλία βρέθηκε μία ανάσα από τον αποκλεισμό αλλά σώθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα με τη Σλοβακία. Ισοφάρισε 1-1 και πήρε τη νίκη με 2-1 στην παράταση. Εμείς χρειαζόμασταν τη νίκη της στην κανονική διάρκεια, καθώς είχαμε προτείνει τον «άσο» μαζί με το Over 1,5. Πέρασε εύκολα η άλλη επιλογή, το Over στον αγώνα της Ισπανίας με τη Γεωργία. Βρέθηκαν πίσω στο σκορ οι Ισπανοί, αλλά πέτυχαν 4 γκολ στη συνέχεια και κέρδισαν με 4-1.

Δύο ακόμα νοκ άουτ παιχνίδια του Euro γίνονται σήμερα. Στο πρώτο χρονικά ματς η Γαλλία αντιμετωπίζει το Βέλγιο. Είναι δύσκολο παιχνίδι ανάμεσα σε 2 ομάδες που εμφανίστηκαν κατώτερες των προσδοκιών στη φάση των ομίλων. Και οι 2 έχασαν την 1η θέση στους ομίλους τους και έμπλεξαν σε περιπέτειες.

Η Γαλλία έχει πάντως το προβάδισμα για τη νίκη. Ξεκίνησε με τη νίκη 1-0 κατά της Αυστρίας. Συμβιβάστηκε με το 0-0 κόντρα στην Ολλανδία και απογοήτευσε με το 1-1 στο τελευταίο ματς του ομίλου με την Πολωνία. Χρωστάει μία μεγάλη εμφάνιση και μπορεί να την κάνει σήμερα σ’ ένα ματς χωρίς αύριο.

Το Βέλγιο ικανοποίησε μόνο με την εμφάνισή του στο δεύτερο παιχνίδι, στο 2-0 κατά της Ρουμανίας. Έχασε στο πρώτο ματς με 1-0 από τη Σλοβακία και γλίτωσε την ήττα-αποκλεισμό στο 0-0 με την Ουκρανία. Ο «άσος» της Γαλλίας έχει ρίσκο αλλά πληρώνει πολύ καλά και αξίζει να παιχτεί.

Στον βραδινό αγώνα δυνατό φαβορί είναι η Πορτογαλία κόντρα στη Σλοβενία αλλά έχει χαμηλή απόδοση ο δικός της «άσος». Τον ανεβάζουμε σε συνδυασμό με το Over 1,5. Δεν θα μείνει στο 1 γκολ η Πορτογαλία εφόσον προηγηθεί. Θα κυνηγήσει και δεύτερο. Πέτυχε 2 γκολ στο 2-1 κατά της Τσεχίας και 3 στο 3-0 κόντρα στην Τουρκία. Ήταν αδιάφορη βαθμολογικά στην ήττα της με 2-0 από την Γεωργία.

Η Σλοβενία έφερε 3 ισοπαλίες στη φάση των ομίλων με τη Δανία 1-1, τη Σερβία 1-1 και την Αγγλία 0-0. Θα στηριχτεί στην άμυνά της και στο σημερινό παιχνίδι όμως δύσκολα θα καταφέρει να σταματήσει τον Ρονάλντο και την παρέα του.