Ποντάρισμα στα ελεύθερα από το τέρμα της Αυστραλίας

Οι ΗΠΑ είναι σε θέση να πάρουν τουλάχιστον τέσσερα κόρνερ με την Ολλανδία.

Το Καμερούν επιβεβαίωσε το Over 2,5 κόρνερ (τρία πήρε) με τη Βραζιλία (1-0) και πλήρωσε στο 1,52. Η Ουρουγουάη είχε 12 λεπτά (γνωρίζοντας το αποτέλεσμα της Νότιας Κορέας με την Πορτογαλία) για να πετύχει ένα γκολ και να περάσει στους «16». Δεν το έκανε, αποκλείστηκε και μας κουβάδιασε τόσο στο late goal όσο και στο μακροχρόνιο που την είχαμε ποντάρει να προκριθεί μαζί με την Πορτογαλία. Οσον αφορά στο Σερβία – Ελβετία, ήταν η πρώτη φορά που πέσαμε τελείως έξω στο διάβασμά μας στο Μουντιάλ. Δεν είναι τόσο ότι μπήκαν δύο γκολ πριν το 30’, όσο το γεγονός πως δεν περιμέναμε να γίνει το ματς «ροντέο» από το πρώτο λεπτό. Αμφότερες έπαιξαν με φρενήρη ρυθμό και έχαναν από την αρχή κλασικές ευκαιρίες. Μόλις στο 3ο λεπτό είχαμε καταλάβει ότι αυτό το bet ήταν χαμένο.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΗΠΑ

Μονός αγώνας για τη φάση των «16». Η Ολλανδία έφτασε χωρίς να παίξει μπάλα εδώ, οι ΗΠΑ κερδίζουν τις εντυπώσεις έως τώρα. Μένουμε μακριά από σημεία διότι δεν ξέρουμε αν οι «οράνιε» έκαναν συντήρηση ή όντως δεν βρίσκονται και στην καλύτερη κατάσταση. Οι «γιάνκις» από την άλλη, παρουσίασαν πρόβλημα στο σκοράρισμα, ενώ υπολείπονται και ποιοτικά της αντιπάλου τους. Αξία εδώ βρίσκουμε στα Over 3,5 κόρνερ των Αμερικανών. Με Ιράν και Ουαλία πήραν πέντε και με την Αγγλία επτά. Συνολικά μετράνε 9/10 σε επίσημα και μη παιχνίδια. Οι Ολλανδοί από την πλευρά τους, έδωσαν επτά στον Ισημερινό και έξι στη Σενεγάλη, ενώ τους πήρε δύο και το… ανύπαρκτο Κατάρ.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ – ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

Μονός αγώνας για τη φάση των «16» με ξεκάθαρο ασφαλώς φαβορί την Αργεντινή. Απρόβλεπτη και αγχωμένη η ίδια, «τιμιότατη» η Αυστραλία, μένουμε και εδώ μακριά από σημεία – γκολ. Θα ποντάρουμε, όμως, στο Over 9,5 ελεύθερα από το τέρμα για τα «καγκουρό». Τα έκαναν (10) με τη Γαλλία, η οποία είναι στο επίπεδο της αποψινής αντιπάλου τους. Επίσης, είχαν οκτώ με την Τυνησία και εννέα με τη Δανία. Από τη στιγμή που θα βρίσκονται (λογικά) σε θέση άμυνας την περισσότερη ώρα του αγώνα, το να εκτελέσουν 10 ελεύθερα από την εστία τους δεν ακούγεται παράλογο. Ιδίως μάλιστα έχοντας απέναντί τους την Αργεντινή, η οποία δημιούργησε 44 τελικές στα τρία ματς του ομίλου της.